معجزه ای به نام آب پنیر در بدنسازی

فواید و خواص پروتئین آب پنیر برای عضله سازی در بدنسازی

وقتی صحبت از عضله سازی باشد، پروتئین آب پنیر پادشاه است. اما آیا می دانستید که این پروتئین برای کاهش وزن هم تاثیر بسیار زیادی دارد؟ در ادامه این مقاله با ما باشید تا فواید و خواص پروتئین آب پنیر برای عضله سازی و ارتباط آن با کاهش وزن را بررسی کنیم.

فواید و خواص پروتئین آب پنیر برای عضله سازی در بدنسازی

شما احتمالا می دانید که پروتئین آب پنیر نقش موثری بر عضله سازی در هنگام بدنسازی دارد. اما آیا متوجه شده اید که مصرف آن تاثیر زیادی بر کاهش وزن هم دارد؟

مصرف پروتئین آب پنیر در هنگام بدنسازی

پروتئین آب پنیر می تواند با تاثیر بر بخش کنترل اشتهای مغز اثر زیادی روی هورمون گرسنگی و سطح قند خون داشته باشد. حتی در مقایسه با پروتئین کازئین این پروتئین در طولانی مدت اثر مهارکنندگی بیشتری بر هورمون اشتها دارد.

 

از جمله خواص آب پنیر کنترل اشتها می باشد

این پروتئین شامل چند ترکیب زیستی فعال یا مولکول های کوچک است که اثرات زیادی بر بدن شما دارند. پروتئین (Glycomacro GMP) یکی از مواردی است که در آب پنیر موجود بوده و نقش مهمی در سرکوب اشتها دارد. GMP می تواند ترشح هورمون CCK که یکی از هورمون های روده است را افزایش دهد. CCK نقش مهمی در ارسال سیگنال های سایه ای به مغز دارد، که ممکن است تاثیر خوبی برای کم کردن وزن داشته باشد.

مطالعه ای در نشریه Appetite حضور GMP را در پروتئین آب پنیر یکی از موارد مهمی عنوان کرد که می تواند روی اشتها اثر بگذارد. محققان با مقایسه پروتئین هیدرولیز شده با یک پروتئین آب پنیر خالص دریافتند که کسانی که پروتئین هیدرولیز شده مصرف می کنند، در مقابل کسانی که پروتئین خالص می خوردند اشتهای بیشتری دارند.زیرا عمل هیدرولیز باعث از دست رفتن مقدار زیادی از GMP پروتئین می شود و محققان این روند را به کم شدن GMP نسبت داده و آن را اثباتی برای تاثیر پذیری بالای GMP بر اشتها دانستند و باید اذعان کرد از خواص پروتئین آب پنیر کنترل اشتها از طریق پروتئین GMP می باشد .

سیگنال های سوخت موجود در بدن

پروتئین آب پنیر حاوی یک اسید آمینه به نام لوسین می باشد که مقدار آن در این پروتئین به نسبت دیگر منابع پروتئینی بسیار بیشتر است. علاوه بر نقش عضله سازی آمینو اسید لوسین ،  این ماده تاثیر مستقیمی روی اشتها هم دارد.

به نظر می رسد که رابطه پیچیده ای بین آمینو اسید لوسین و mTOR ( یک عامل تنظیم کننده که در شروع سنتز عضلات نقش مهمی دارد) و هیپوتالاموس (که در مرکز کنترل اشتهای مغز قرار دارد) وجود دارد. محققان معتقدند که mTOR یک حسگر سوخت می باشد که به تنظیم اشتها کمک می کند.

وقتی که شما از آب پنیر غنی از لوسین استفاده می کنید، آمینو اسید لوسین پیام در دسترس بودن سوخت به mTOR می دهد. در نتیجه mTOR یک سیگنال را به هیپوتالاموس ارسال کرده و اشتها را پایین می اورد. این روند به شما احساس سیری و پری می دهد.

از دیگر فواید و خواص آب پنیر تثبیت قند خون است

گرسنگی یکی از نتیجه های سطوح پایین گلوکز خون است. بعد از غذا به ویژه غذاهای غنی از کربوهیدرات ها (مخصوصا کربوهیدرات های ساده) سطح قند خون افزایش می یابد. با این حال مدت کوتاهی بعد از آن سطح انسولین به منظور متعادل نگه داشتن سطح قند خون در محدوده طبیعی افزایش می یابد. افزایش سریع گلوکز خون و پاسخ انسولین بعد از آن می تواند منجر به غوطه ور شدن قند خون در مدت کوتاهی شود. این روند گرسنگی را خنثی می کند.

این پروتیئن می تواند موجب شود برای مدت های طولانی تری سطح قند خون افزایش یافته و اشتها کم بماند. در نتیجه آب پنیر تاثیر به سزایی در به تعویق انداختن احساس گرسنگی دارد.

مصرف دوز بالای پروتئین آب پنیر سبب بروز تهوع، افزایش حرکت های روده، سردرد، تشنگی و نفخ می شود. بیماران کلیوی و افرادی که به شیر حساسیت دارند، باید از مصرف آب پنیر خودداری کنند. مصرف هم زمان آب پنیر و آنتی بیوتیک ها، داروهای درمان پارکینسون و پوکی استخوان، خطرناک است.

آب پنیر دارای لاکتوز است؛ بنابراین افراد مبتلا به عدم لاکتوز باید از مصرف آن خودداری کنند. پس از مصرف آب پنیر، گاهی حالت اسهال و استفراغ ایجاد می گردد که کاملاً طبیعی است و نوعی سم زدایی از بدن است و جای نگرانی ندارد. هرچند مصرف این ماده ی حیاتی برای بدن لازم است، باید مصرف را به ازای هر دو هفته، یک هفته قطع کرد تا باعث تنبلی روده نشود.

خواص آب پنیر

این دارو از نظر خاصیت گرم است. مسهل و بازکننده، مدر و تسکین دهنده ی حالت های التهاب است. در بیماری حاد سوداوی، مالیخولیا، داءالفیل، سوزش ادرار و ضعف کلیه ها و کمک به انجام عمل آن ها، ضدسنگ، ضدزخم مثانه، درمان زخم های تازه و کهنه و کم سویی چشم کاربرد دارد.

خاصیت اصلی آب پنیر، سم زدایی از کل بدن است و به دلیل نفوذ سریع در تمام عروق انتهایی و ریز بدن، کل بدن را از اخلاط غلیظ و گرفتگی عروق ریز بدن پاک سازی می کند؛ به همین دلیل، در درمان انواع لک های پوستی، انواع سده ها، انواع سوء مزاج ها و انواع اختلال های خلقی مفید است.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

19 − ده =