مقالات

معرفی پودر پروتئین سویا

پودر ایزوله سویا یکی از منابع غنی پروتئین گیاهی است و دارای بیش از ۹۰% پروتئین میباشد

این پودر با حذف چربی و کربوهیدرات ها از کنجاله سویا بدست می آید و حاوی حدود ۹۰٪ پروتئین میباشد
پودر پروتئین سویا کاملا بدون طعم است.
این پودرموجب احساس سنگینی و نفخ نمیشود به دلیل نداشتن کربوهیدرات

پودر پروتئین ایزوله سویا در کنار پودر سفیده تخم مرغ و پودر آب پنیر از غنی ترین منابع پروتئین هستند

 

 

معرفی پودر پروتئین سویا

پودر پروتئین سویا از دانه‌های آجیل سویا، یکی از بهترین منابع پروتئین غیر گوشتی ساخته می‌شود. دانه‌های سویا در هر وعده، مقدار زیادی پروتئین دارند و تقریبا هیچ چربی یا کلسترولی در پروتئین سویا وجود ندارد. این باعث می‌شود که پروتئین سویا به یکی از پروتئین‌های مفید برای عضله سازی تبدیل شود.

پودر پروتئین سویا بالاترین پروتئین گیاهی است

افسانه سویا و استروژن

بزرگترین تصور اشتباه در مورد پروتئین سویا این است ، به این دلیل که حاوی استروژن های گیاهی است. باعث کاهش سطوح تستسترون و افزایش سطح استروژن می شوند . ولی مطالعات مختلفی نشان داده که این حقیقت ندارد .اخیراً تجزیه و تحلیلی روی ۱۵ مورد از مطالعات معتبر پیشین که روی ارتباط سویا و سطوح تستوسترون صورت گرفته بود . انجام شد .

محققان نتیجه گیری کردند که سویا تغییری بر سطح تستوسترون در مردان ایجاد نمی کند . یکی دیگر از تصورات غلط در مورد سویا این است که این پروتئین مشابه پروتئینهای شیر ، باعث رشد عضلانی نمی شود . بر خلاف این ادعا ، مطالعه ای در سال ۲۰۰۷ نشان داد وقتی به تعدادی بدنساز مرد، پروتئین سویا کنستانتره، پروتئین سویا ایزوله، پودر مخلوط شامل سویا و وی یا پودر پروتئین وی ایزوله در طول برنامه ۱۲ هفته ای تمرین با وزنه داده شده، همگی افزایش حجم مشابهی داشتند .فارق از این که کدامیک از این پروتئینها را مصرف کرده بودند . این تحقیق دیگری را که در سال ۲۰۰۶ توسط محققان کانادایی بر روی افراد تمرین نکرده انجام شده بود را هم تایید کرد.

 

حقیقت های درباره پودر ایزوله سویا :

 • پروتئین سویا جزو مواد با قدرت هضم و جذب متوسط است
 • به دلیل دارا بودن مقادیر فراوان آرژنین و لیزین موجب آزاد سازی هورمون رشد میگردد
 • هیچگونه تاثیری در سطح تستسترون و استروژن ندارد

 

برخلاف باور عمومی مصرف پودر ایزوله سویا تاثیری در سطح تستسترون و استروژن ندارد

 

بهترین زمان برای مصرف این پودر پس از تمرینات ورزشی است

حتما مقداری پودر ایزوله سویا به پروتئین آب پنیر خود اضافه کنید

این پودر حاوی آرژنین است که موجب افزایش جریان خون به سمت عضلات میشود

جریان قوی خون موجب حمل بهتر مواد مغذی و هورمون ها به سمت عضلات میشود که تاثیری شگفت انگیز در بهبود کیفیت عضلات خواهد داشت

جدول ارزش تغذیه ای پودر ایزوله سویا در هر ۱۰۰ گرم

 • کالری: ۳۳۹
 • چربی: کمتر از ۱گرم
 • کربوهیدرات: ۰
 • فیبر: ۰
 • قند: ۰
 • پروتئین: ۹۰ گرم
 • مصرف غذا یا فرآورده های سویا هیچ تاثیر منفی در سطح تستسترون ندارد.

ویژگیهای پودر پروتئین سویا

 

 • قابل استفاده برای مردان و بانوان
 • مناسب برای گیاه خواران و کسانی که به پروتئین های لبنی حساسیت دارند.
 • کمک به رشد ماهیچه و عضله
 • افزایش سطح هورمون رشد
 • مناسب برای ریکاوری عضلات
 • جلوگیری از پوکی استخوان
 • کاهش کلسترول خون
 • کمک به چربی سوزی
 • جلوگیری از سرطان ای وابسته به هورمون ماند سرطان پستان و سرطان پروستات
 • کاهش علائم یائسگی

  انواع پودر پروتئین سویا

  مکمل‌های پروتئین سویای به سه شکل: ایزوله، کنسانتره و بافت‌دار شده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  پروتین سویا کنستانتره

  این نوع از پروتئین سویا معمولاً دارای  ۶۵ تا ۶۰ درصد پروتئین است، که مابقی آن شامل کربوهیدرات و چربی است . این نوع پودر پروتئین می تواند در برخی از افراد باعث ایجاد نفخ شود به این دلیل که کربوهیدرات باقیمانده در آن اغلب غیر قابل هضم است .

  پروتیئن سویا ایزوله

  این نوع پروتئین سویا از پودر پروتئین کنستانتره سویا تولید می شود . با پروسه های بیشتری که برای حذف بخش عمده از کربوهیدرات و چربی و عوامل نفخ زایی آن انجام می شود جهت تولید پودر پروتینی با خلوص ۹۰ درصد . این پروتئین سویا کمی نسبت به وی سرعت هضم متوسط دارد، ولی از کازئین سریعتر هضم می شود .

  پروتئین سویای بافت‌دار شده

  این گونه سویا که از موارد کنسانتره گرفته می‌شود در تهیه بسیاری از پروتئین‌های بازسازی شده -مانند مرغ و گوشت گاو- بکار گرفته می‌شود.

  تفاوت بین پروتئین سویا و پروتئین وی چیست؟

  مصرف هر دو پروتئین حجم عضلات را زیاد می‌کند، پروتئین سویا ویژگی خاصی دارد که توصیه می‌شود اگر پروتئین «وی» استفاده می‌کنید، از سویا هم غفلت نورزید، سویا سرعت ترمیم عضلات را پس از ورزش‌های سنگین بالا می‌برد و با رادیکال‌های آزاد تولیدشده بر اثر تمرینات ورزشی، مقابله می‌کند.

  پروتئین سویا و پروتئین وی مکمل یکدیگرند

  مصرف پروتئین سویا و پروتئین «وی» در کنار هم فواید زیادی برای ورزشکاران و بدنسازان دارد، برخی از ویژگی‌های این دو ماده در کنار هم تکمیل می‌شوند.

  پروتئین «وی» دارای آمینواسیدهای زنجیره‌ای شاخه‌دار است که می‌تواند انرژی موردنیاز تمرینات ورزشی را تأمین کند و سویا منبعی غنی از آمینواسیدهای «ژنین» و «گلوتامین» به‌حساب می‌آید.

  «ژنین» به‌عنوان ماده‌ای که هورمون‌های «آنابولیک» و شکل ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد، شناخته می‌شود.

  سویا بهتر است یا پروتئین «وی» و کازئین

  زمانی که پروتئین سویا را از نظر سرعت استفاده عضلات از آن با پروتئین «وی» و کازئین مقایسه می‌کنید، رتبه سویا بین این دو قرار می‌گیرد.

  دکتر خوزه آنتونیو مدیر انجمن بین‌المللی تغذیه ورزشی، سویا را بهترین نوع پروتئین غیر حیوانی به‌حساب می‌آورد، زیرا پروتئین سویا در مقایسه با سایر پروتئین‌های گیاهی کامل‌تر است.

  در سویا همه‌ی اسیدهای آمینه موردنیاز بدن وجود دارند، سویا سرآمد ساخت عضله با پروتئین‌های گیاهی است و ورزشکاران و بدنسازان که رژیم غذایی گیاهی دارند، به‌صورت وسیع از غذاهای حاوی سویا استفاده می‌کنند.

  اگر می‌خواهید در کنار مصرف غذای حاوی سویا، یک مکمل گیاهی دیگر مصرف کنید، دقت داشته باشید که در آن مکمل، سویا نباشد، زیرا با این کار، شما از یک منبع غذایی بیش‌ازحد استفاده کرده‌اید.

  نحوه زمان و مصرف ایزوله پروتئین سویا

  • مقدار مصرف:میزان ۱۰ تا ۳۰ گرم پروتئین سویا ایزوله در روز به همراه ۲۰۰ سی سی شیر و طعم دهنده مورد علاقه می تواند مقدار خوبی باشد و در طول روز تمرین مصرف کنیدالبته می توانید ترکیبی از پروتئین سویا و وی داشته باشید و آن را با نسبت ۲:۱ ترکیب کرده و ۲ تا ۳ بار در روز میل کنید

   

  خرید مکمل سویا
  https://fitnes871.ir/product-category/products/isolated-soybean-protein/

  اکثر ایزوله سویا موجود در بازار مناسب برای استفاده در صنایع غذایی میباشند و به عنوان مکمل ورزشی کاربرد ندارند،ایزوله پروتئین سویا ارائه شده توسط شرکت ما از نوع ارگانیک است و برای مصرف به عنوان مکمل ورزشی مناسب میباشد

   

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *